Wisconsin's Public Liberal Arts College

Full Senate 2006-2007


Faculty Senate

Full Senate 2006-2007

Calendar 2006-2007

Oct 24, 2006
Nov 21, 2006
Dec 5, 2006
Jan 23, 2007
Feb 20, 2007
March 27, 2007
April 17, 2007
May 8, 2007

Membership and Officers

Faculty

Department - Position

Term

Einerson, Martha

 Communicating Arts - Chair 

2006-2007

Johnson, Marshall

 Social Inquiry  Senator (Eri Fujieda replaces Spring 2007)

2006-2008

Beam, Bob

 Business & Economics Senator

2006-2009

Cleary, Tim

 Visual Arts Senator

2006-2009

Faerber, Matthew

 Music Senator

2006-2009

Jacobs, Laura

 Library Science Senator/Secretary

2006-2009/
2006-2007

Marciniec, Peggy

 Teacher Ed Senator

2006-2009

Clark, Orvin

 Ed Admin Senator

2005-2008

Holter, James

 Counseling Senator

2004-2007

Scott, Chad

 Math & CS Senator

2004-2007

Kemnitz, Chris

 Biology Senator

2004-2007

Kroll, David

 Health & Human Performance Senator

2004-2007

Sloboda, Nick

 Language & Lit Senator/Chair Pro Tem

2004-2007/
2006-2007

Sherman, Gary

 Human Behavior and Diversity Senator
(substitute for Chip Beal F2005-S08

2006-2007

Fank,Cathy

Communicating Arts Senator

2006-2007

Toivola, Gloria

Politics, Law and Justice Senator/
Faculty Representative

2005-2008/
2006-2007

Waxman, Michael

Chemistry Senator and Senate Executive At Large

2005-2008

Hudelson, Dick

At Large (Complete term of Laura Jacobs)

2005-2008


Back to Top